بازاریابی, فروش, تبلیغات, فروش اینترنتی, تبلیغات اینترنتی, بازاریابی اینترنتی, سئو, تجارت الکترونیک, برندینگ

بازاریابی ایمیلی – آواتاج
logo

آواتاج

شرکت توسعه تجارت آواتاج ارایه کننده راهکارهای تجارت الکترونیک - بازاریابی اینترنتی - مدیریت ارتباط با مشتریان و هوش تجاری می باشد
info@avataj.com
031-33932425
031-33932422
09131098875
09130353597

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی

برای همه ی ما پیش آمده که هرگاه از محل کار و … به خانه باز می گردیم و در را باز می کنیم، با یک یا چند تراکت، بروشور و یا پاکت تبلیغاتی که از لای در به روی زمین می افتند مواجه می شویم.

این تبلیغات ممکن است منوی غذا نوشیدنی رستوران و کافه ی تازه افتتاح شده ی خیابان کناری باشد، یا تدریس خصوصی فرزندان همسایه کوچه مجاور و یا حتی تبلیغ سبزی خرد کنی و مشاغل خانگی اهالی محل.

در همه ی این موارد، نکته ی مشترک، بازاریابی صاحبان شغل یا کارآفرینان کوچک و بزرگ اطراف ما است برای معرفی محصول و خدماتی که انجام می دهند و تلاش برای جلب نظر ما به عنوان مشتری و یا مخاطب پیگیر فعالیت آنها.

معمولا پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها یا برخی افراد، بسیاری از این مطالب و آگهی ها را نخوانده درون سطل زباله می ریزند. گاهی این دسته از افراد نه تنها از گذاشته شدن این «زباله ها» لای در منزل خود ناراحت اند، بلکه از اینکه هر کس به نحوی بخواهد وقت و زمانشان را برای توضیح و تبلیغ کارهایش تلف کنند، احساس خوبی ندارند. اما معمولا افرادی پیدا می شوند که نیم نگاهی گذرا به متن تبلیغات بیندازند و یا برخی حتی ممکن است آن کاغذها را یکی یکی بررسی کنند و یکی دو تا از آنها را نگاه دارند.

این اتفاق را به نوعی می توان بازاریابی منزل به منزل نامید. در حقیقت شما اصلا بازاریاب و ارائه دهنده ی محصول یا خدماتش را نمی بینید و اصلا شناختی از او و کیفیت و مرغوبیت خدمات و محصولش در اختیار ندارید، اما یک طرفه از سوی او و گروهش مخاطب قرار گرفته اید.

اگر این مدل را در فضای مجازی و دنیای وب شبیه سازی کنیم، می شود اینطور در نظر گرفت که در منزل یا صندوق پستی شما، همان ایمیل شما است و تبلیغات از طرف بازاریاب و ارائه دهنده، در صندوق پستی الکترونیکی شما گذاشته می شود. به این اتفاق و مناسبات بین مخاطب این تبلیغات و گیرنده ی آنها، بازاریابی ایمیلی گفته می شود.

در واقع تعامل کارآفرین و صاحب کالا و خدماتی که از طریق بازاریابی ایمیلی با مخاطب خود ارتباط برقرار می کند، می تواند تا حد زیادی از تعامل همان بازاریابی سنتی و کاغذی با اشخاصی که وارد منزل می شوند تناظر داشته باشد.

در اینجا هم شما اصلا فرستنده و صاحب کالا را ندیده اید و ممکن است تعجب کنید که چگونه بدون شناخت و آشنایی قبلی و اینکه اصلا از شما اجازه گرفته یا با شما هماهنگ کرده باشند، قصد دارند برای مطالعه ی شرح خدمات و محصولات ایشان وقت بگذارید.

همانطور که مخاطب بازاریابی سنتی ممکن است اصلا رغبتی به خواندن آگهی ها نداشته باشد و به تمام آنها به چشم زباله نگاه کند، صاحب ایمیل نیز وقتی وارد صندوق الکترونیکی خود می شود ممکن است بدون باز کردن و مطالعه ی محتوای ایمیل تبلیغاتی، آن را به قسمت trash منتقل کند.

همان گونه که در بازاریابی سنتی، افرادی دسته دوم و سوم، برای صاحب کالا و خدمات هدف هستند، یعنی همان افرادی که نیم نگاهی به متن اگهی می اندازند و یا بعضی از آنها را به دقت می خوانند، در بازاریابی ایمیلی نیز هدف اصلی همان افرادی هستند که شاید کمی به عنوان و حتی به محتوای ایمیل توجه کنند و آنرا در صندوق پیام های خود نگه دارند.

به همین دلیل، مشابه بازاریابی سنتی با آگهی های کاغذی، که باید به طراحی و عنوان بندی و همچنین جذابیت ظاهر آگهی خود توجه داشته باشد، فرستنده و بهتر است بگوییم بازاریاب ایمیلی نیز باید با استفاده از عنوان مناسب و کلمات کلیدی جالب توجه، نظر مخاطب را به پیام ارسالی خود جلب کرده و او را برای مطالعه ی محتوای ایمیل ترغیب کند.

از طرف دیگر، بازاریاب سنتی در پخش تراکت ها و یا آگهی های کاغذی و گذاشتن آنها در صندوق های پستی منازل، قبل از هر چیز باید به فضایی که مخاطبین در آن حضور دارند و تناسب خدمات و کالای ارائه شده با ذائقه و کیفیت زندگی آنها، توجه کند.

مثلا تبلیغ منوی غذای یک رستوران لوکس و بسیار مجلل در میان اهالی یک محله بسیار فقیر، کار چندان عاقلانه ای نیست. به همین ترتیب، لازم است قبل از بازاریابی ایمیلی برای عده ای مخاطب اینترنتی، قبل از هر چیز در مورد فضای فکری و فعالیت آنها و همچنین زمینه کاری و حتی حتی برنامه ی ایشان قدری مطالعه و بررسی شود.

به همین دلیل است که برای آغاز بازاریابی ایمیلی، باید با متخصص این زمینه مشورت کرد تا ضمن ارائه بخشی از دانش و تجربه ی خود در مورد جامعه مخاطب و همچنین تناسب روحیات و نگرش و حوزه کاری این جامعه با کالا و خدماتی که قرار است توسط بازاریاب معرفی شود، در مورد چگونگی تحلیل پاسخ ها و بازخوردهای بازاریابی ایمیلی پس از یک دوره ارسال پیام، تحلیل جامع و قابل استنادی انجام و جمع بندی آن بعنوان تجربه ی این نوع بازاریابی، برای مراحل بعدی بخوبی مورد استفاده قرار گیرد.

بدون دیدگاه

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت